Alladin (katalogový dům z USA)
V letech 1927–1928, kdy se domek nazvaný Alladin realizoval, již ve Zlíně v plné intenzitě probíhala výstavba standardizovaných rodinných domků pro ženaté zaměstnance firmy Baťa. Rodinný podnik v čele s Tomášem Baťou se přesto i nadále v souladu s celkovou firemní kulturou zajímal o další možnosti a způsoby zefektivnění, zrychlení a zlevnění stavebního procesu. Strojní inženýr, novinář a aktivní propagátor amerického života i architektury Berty Ženatý, s nímž byl zlínský obuvník v úzkém kontaktu, proto zprostředkoval koupi přízemního dřevěného domku od americké firmy Alladin. Ten měl být jako vzorová ukázka amerického způsobu stavění situován do dosud volné východní části obytné kolonie Letná v sousedství ulice Vysoká.
O pár let později jej obklopily budovy svobodáren a dvojdomků. Alladin ze Spojených států připlul lodí rozložený na jednotlivé díly. Dřevěné desky, hřebíky v bedničkách, nátěry v krabicích, smotaná střešní krytina, zasklená okna, elektrické žárovky i lampy – vše bylo připraveno k rychlé a okamžité montáži přímo na místě. Kromě všech součástí domu přijel na žádost firmy z Ameriky také odborník na typologii dřevostaveb, stavitel Rudolf Švácha, kterého chtěl podnik využít jako školitele zlínských řemeslníků. Dům se začal montovat v roce 1927, souhlas k obývání dostala firma následujícího roku. Další podobný importovaný dům už se ve Zlíně sice neobjevil, s dřevostavbami však měl koncern i do budoucna plány. Dřevěné domky větších rozměrů odpovídající typovým dvojdomkům byly zkušebně postaveny ve Zlíně i v nedaleké firemní pobočce v Otrokovicích.
Pro tehdejší středoevropské klima se však příliš neodsvědčily. Konstrukce dovozového domu Alladin byla na svou dobu ve Zlíně neobvyklá. Zdi tvoří fošny pobité dřevěnými lištami, které jsou v interiéru následně omítané. Obdobný případ představují i dřevěné stropy opatřené rákosovou omítkou. Podesta objektu, jež zároveň tvoří sklepní zdi, je však pevná, zděná. Obdélný půdorys obytné části domu se sedlovou střechou prodlužuje předstupující, o něco užší, krytá otevřená veranda. Ta je zároveň hlavním dekorativním prvkem jinak střídmé obytné stavby. Kombinuje účinky geometrického ornamentu výplně podnože verandy a trubkového dřevěného zábradlí se zděnými pilíři vynášejícími subtilní čtvercové sloupy. Veranda ukrývá hlavní prosklené vstupní dveře doplněné dvojicí posuvných amerických oken, stejná z boku osvětlují i vnitřní prostory domu. Jak komentuje manželka Berty Ženatého Františka na stránkách baťovského časopisu Sdělení ve článku Americké obydlí:„Vchod do domu má být veselý, vítací. Američané říkají, že vchod jest navštívenkou domu.“ Interiér o světlé výšce 2,4 m je členěný do 4 vzájemně propojených pokojů a obývacího zázemí. Koupelna s vanou a toaletou a kuchyň, odkud byl přístupný sklep, jsou vsazené do zadní partie domu podél obvodové zdi.
Jednodomek Alladin se stále nachází uvnitř zástavby čtvrti Letná. Nejvýraznějším novodobým zásahem je nižší podlouhlý přístavek v zadní části domu, který rozšiřuje obytnou plochu. Dřívější vstup přímo středem verandy po nízkém schodišti je nyní uzavřen zábradlím a do domu se vchází skrz dveře v přístavbě. Zdobná dřevěná mříž pod verandou má dnes mnohem hustší výplet. Počet oken byl snížen a jejich velikost zmenšena. Celkové architektonické vyznění amerického domku je přesto uchováno, a dřevostavba tak výborně reprezentuje etapu experimentování s technologickými možnostmi firemního bydlení i dobovou fascinaci americkým stylem života.
KE