Na konci první dvouletky měla být v prostoru před Společenským domem v Otrokovicích instalována 3,5m figurální socha Koželuha sochaře Bohumila Jahody (1910–1969). V roce 1948 pracoval na objektu v malém přístavku ve zdejším továrním areálu Jahoda společně s Františkem Žemličkou, který měl na starost zvětšení sochy. Žemlička mimo jiné zvětšoval sochy také pro sochaře Josefa Myslbeka, Vincence Makovského a Jana Štursu.
V červnu roku 1949 byla socha (sádrový odlitek) přemístěna do Zlína, kde vítala návštěvníky mezinárodní konference SOF (Světová odborová federace) Svazu zaměstnanců v kožedělném průmyslu, kterého se účastnili delegáti z 16 zemí (zaznamenány jsou projevy zástupců ze SSSR, Vietnamu, Uruguaye, Francie, Číny, Finska). Sjezd se konal v Závodním klubu, bývalém Společenském domě ve Zlíně.
Mohutná postava koželuha v plášti, pracovních botách a rukavicích stojí v mírném natočení rozkročená na vysokém podstavci. Propracovaná drapérie i celá postava pracujícího muže se zamyšleným výrazem mají klasicizující charakter. Bronzová varianta koželuha s kůží v ruce byla na náměstí instalována jako „symbol síly, nadšení a práce“ v květnu roku 1950, kde stojí dodnes. Podle dobového tisku mělo umístění koželuha jako „pracujícího člověka“ na jednom z nejexponovanějších míst ve městě odkazovat na přerušení kontinuity oslav prvních májů organizovaných firmou Baťa.
Koželuh stojící na podstavci v mírně sestupujícím terénu na náměstí Práce ve Zlíně (v úrovni Velkého kina) po desetiletí dominoval prostoru. V roce 2018 bylo za jeho zády vysázeno 28 lip při příležitosti výročí založení Československa. V roce 2019 prošla socha kompletní renovací, kterou provedl kovolitec Roman Hvězda.
LŠ
Zdroje: