Obchodní a obytný dům pekaře Leopolda Mizery
Datace
1934
Architekt/ka
Miroslav Lorenc
Stezka
Miroslav Lorenc
Kód
Z14
Adresa
Rašínova 72, Zlín
MHD
MHD: Dlouhá (TROL 2, 4, 5, 8; BUS 33, 35, 36, 38)
GPS
49.2270314N, 17.6683978E
První plány architekta Miroslava Lorence představující dům pro pekaře Leopolda Mizeru jsou datovány do února roku 1934, už v květnu začíná stavební firma Bohumila Zámečníka se samotnou stavbou a v půlce prosince téhož roku je dům definitivně dokončen. Rychlost, tak typická pro firemní bydlení, zasáhla také nebaťovskou výstavbu. V hektickém tempu se mění celá Rašínova ulice, kde se dům nachází.
Třípatrová budova s rovnou střechou má železobetonovou konstrukci, výplňové zdivo je cihelné. Podobně jako u ostatních domů realizovaných pro zlínské podnikatele jsou i zde do přízemí situovány obchodní místnosti, v patrech se nachází tři bytové jednotky. Dům má obdélníkovou dispozici, která je na západní straně rozšířena o dvorní trakt, kde byla umístěna pekárna a noclehárny určené Mizerovým zaměstnancům.
Jednoduše členěná fasáda se vyznačuje velkými prosklenými výkladci v parteru, nad nimiž byl osazen obdélníkový štít na reklamu, který se pne po celé délce fasády a je opatřen subtilní markýzou. Ve 30. letech zde fungovaly dvě obchodní jednotky se samostatným vstupem. Vedle pekařství Leopolda Mizery využíval sousední místnost Vilém Bagač, klenotník a hodinář. Obytnou část domu prolamují dvojice čtyřčlenných oken v každém patře. Ve Zlíně netypické je potom materiálové řešení fasády, kde architekt využívá světle glazované obkladačky.
Vnitřní členění domu je zajímavé propojením kanceláře, která navazovala na prodejnu pečiva, s bytem v patře, kam vede točité schodiště usazené na okraji dispozice. Patrně ústilo přímo do bytu majitele. Podobné propojení se objevilo také v domě řezníka Červinky postaveném na náměstí Míru v roce 1931. K třípokojovému bytu v prvním patře náležela kuchyně se spíží, koupelna a šatna s halou, stejnou dispozici měl i byt v druhém patře. V posledním podlaží se nacházel dvoupokojový byt s příslušenstvím a také prádelna se sušárnou.
V průběhu druhé poloviny 20. století sloužil dům původnímu účelu. V bývalém pekařství se stále prodávaly potraviny, tentokrát už pod správou národního podniku Pramen. Postupně došlo k výměně výkladců i vnitřního vybavení. Bytové jednotky byly rozšířeny o samostatný byt v bývalých noclehárnách ve dvoře. Kromě obchodního parteru, který je už nenávratně zničen, je dům pekaře Mizery v poměrně zachovalém stavu, s původním obkladem na fasádě i členěním oken. Objekt je příkladem kvalitního stavebního standardu ve funkcionalistickém stylu, který dodnes představuje projekční činnost Miroslava Lorence ve 30. letech. V současné době vlastní dům soukromá firma a dům čeká na kompletní rekonstrukci.
LŠ