Mateřská škola na Jižních Svazích (jesle)
Datace
1971–1975
Architekti/ky
Šebestián Zelina,
Miroslav Cekota
Kód
Z11
Adresa
Družstevní 4513, 4514, Zlín
MHD
MHD: Pod Babou (TROL 6, 7, 8, 9, 10, 14; BUS 33)
GPS
49.2317467N, 17.6567272E
Literatura
- Antonín Hyánek, Palác bez zahrady, Naše pravda: Orgán krajského vedení KSČ, 30. 7. 1976, s. 3
Areál mateřské školy a jeslí na ulici Družstevní patřil svou typologií k objektům občanské vybavenosti. Tato první mateřská škola na nově budovaném sídlišti Jižní Svahy zahájila provoz roku 1975. Místo v září ale až v polovině listopadu. Z dochované kroniky se dozvídáme nejen o tomto dvouměsíčním zpoždění, ale také o počtu žádostí o přijetí, který se vyšplhal na 500. Vyhověno bylo 132 dětem, respektive jejich rodičům. O děti se starala skupina osmi učitelek, dvě provozní pracovnice a tři kuchařky. Objekt byl předán do užívání a dovybaven v průběhu roku, exteriér se zahradou zůstával v provizoriu ještě další pololetí, v dobovém tisku byl proto objekt nazván Palác bez zahrady.
Areál školních zařízení je řešen ve třech vzájemně propojených objektech – dvoupodlažní mateřská škola, jednopodlažní jesle a jednopodlažní hospodářská část. Ty navzájem propojoval (dnes již neprůchodný) krček. Budovy pavilonů s plochou střechou jsou zasazeny do mírného svahu u ulice Družstevní. Na pozemku přiléhajícím z jihu stávala budova samoobsluhy s cukrárnou od Šebestiána Zeliny. Ke stavbě budov školního areálu byl využit systém prefamonolitu, který měl snižovat pracnost v hrubé stavbě oproti monolitické konstrukci a projektantům měl umožnit rozehrání volnější půdorysné dispozice. Světlou břízolitovou fasádu člení velkorysá obdélníková okna prosvětlující prostory tříd. Děti mohly využít východu na otevřenou a částečně zastřešenou verandu. Uvnitř areálu vzniklo také malé atrium a herní zahrada.
Pavilon jeslí byl rozdělen do dvou oddělení: pro mladší a starší děti, s kapacitou patnáct, resp. dvacet dětí. Součástí byla také lehárna, herna, šatny dětí a učitelek, umývárna a ošetřovna s izolací. Pavilon mateřské školy disponoval čtyřmi odděleními po třiceti dětech, hernou, lehárnou, šatnami pro děti i personál, izolací a umývárnou. Samostatnou kancelář využívalo vedení školky zároveň jako sborovnu.
V budově jeslí dnes sídlí Dům dětí a mládeže ASTRA, objekt mateřské školky stále slouží svému původnímu účelu. Rekonstrukce zahrnovala výměnu oken a nutné opravy, původní architektonické řešení zůstalo stále čitelné. Nenávratně se změnilo bezprostřední okolí školky a jeslí, které narušila výstavba vícepodlažního bytového domu na místě původní samoobsluhy a cukrárny. Novostavba převyšuje okolní zástavbu a narušuje dříve intimní prostředí školní zahrady.