František Crhák
Datum narození
28.10.1926 Stříbrnice u Uherského Hradiště
Datum úmrtí
18.12.2011 Zlín
Designér a architekt František Crhák spojil svou profesní dráhu s detašovaným pracovištěm Vysoké školy uměleckoprůmyslové, kde vyučoval v ateliéru Tvarování strojů a nástrojů (později Katedra designu v Gottwaldově).
Narodil se ve Stříbrnicích u Uherského Hradiště, vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Brně a pokračoval ve studiích na Fakultě architektury VUT v Brně (1946–1950). Nejdříve u profesora Jiřího Krohy, poté u Bohuslava Fuchse, Bedřicha Rozehnala a Vincence Makovského, kterého zaujala Crhákova perspektivní kresba natolik, že v ateliéru architektonického sochařství působil dva roky jako asistent (1948–1950).
V roce 1953 získal Crhák post hlavního architekta města Uherské Hradiště a na doporučení svého učitele Vincence Makovského začal vyučovat geometrii a architektonické kreslení na Státní uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti. Odtud se v roce 1959 přesunul společně se Zdeňkem Kovářem, zakladatelem československého průmyslového designu, do nově otevřeného detašovaného pracoviště ateliéru Tvarování strojů a nástrojů VŠUP v Gottwaldově. Crhák se podílel na koncepci výuky oboru průmyslového designu, do níž vnesl nové pedagogické metody a po vzoru zahraničních škol přidal k základním předmětům perspektivu a výtvarnou geometrii a architektonické cvičení. Prosazoval pojem predesign, kterým označil soubor analýz a experimentálních cvičení, která předcházejí vlastní návrhářské práci.
V omezených podmínkách prostorových a materiálových provizorií 60. let dovedl František Crhák rozvinout v rámci studia tzv. pneumatické struktury, které využívají principu gumové blány napnuté na pevné geometrické kovové (později polystyrenové) kostře.
Kromě výuky působil také ve Svazu architektů, Svazu výtvarných umělců, byl členem komise MěNV pro architekturu a životní prostředí v Gottwaldově. Věnoval se publikační činnosti, působil v ediční radě časopisu Průmyslový design. Vydal učebnice Výtvarná geometrie (1966, spolu se Zdeňkem Kostkou) a Prostor a perspektiva (1975).
František Crhák spolupracoval s mnoha podniky. Pro Teslu Valašské Meziříčí navrhl design stolního telefonu, mikrofonů, synchronizátorů, stereo zesilovačů a reproduktorů, pro Českou zbrojovku pak design lovecké zbraně nebo dámské obranné pistole. V úzké spolupráci s konstruktéry z podniku Moravan Otrokovice vzniklo dvoumístné školní akrobatické letadlo Zlín z 42l (1970).
Do veřejného prostoru města Gottwaldov připravil ve spolupráci s designerem Luďkem Pavézkou městský mobiliář z ocelových trubek a drátěného pletiva, které bylo potaženo plastickou hmotou bralen v tmavě béžové barvě.
Svým pedagogickým vedením ovlivnil František Crhák generace průmyslových designérů. Zemřel ve Zlíně v roce 2011.
Zdroje:
-
František Crhák. Profil architekta-designéra, Galerie Jaroslava Fragnera Praha, Oblastní galerie výtvarného umění Gottwaldov, Praha 1986.
-
František Crhák, Výtvarná geometrie plus, geometrická gramatika (nejen) pro designéry, VUTIUM, Brno 2012.
-
František Crhák, Výtvarná geometrie, učební text pro umělecko-průmyslové školy, Státní pedagogické nakladatelství, Praha, 1967.
-
František Crhák, Prostor a perspektiva: učebnice pro střední uměleckoprůmyslové školy, Státní pedagogické nakladatelství, Praha 1975.
-
https://sochyamesta.cz/zaznam/7796