Richard Turna
Richard Turna patří ke skupině zlínských architektů, jejichž kariéra je spojena se začátkem devadesátých let. Tehdy spolu se svými kolegy Jaroslavem Ševčíkem, Jiřím Jílkem a Jiřím Červeným založil jednu z prvních soukromých architektonických kanceláří – Ateliér 91.
Turna vystudoval brněnskou Fakultu architektury VUT, kterou absolvoval v roce 1989, jeho diplomová práce se zaměřila na téma Jižního centra Brna. Po studiích nastoupil do zlínského Stavoprojektu, kde působil do roku 1991.
K nejvýraznějším realizacím z devadesátých let patří penzion Maxim na úzké parcele v ulici Dlouhá ve Zlíně (1994), kde využil postmoderní tvarování a barevnost nejen na fasádě, ale také v interiéru baru. Návrh interiéru připravil i pro poštu v Malenovicích (spoluautoři J. Jílek a J. Ševčík). Turna je autorem kašny na náměstí Míru (2000), Domova Naděje v Otrokovicích (1998) nebo rekonstrukce obchodního domu Baťa ve Zlíně (2007, dříve Dům obuvi od Šebestiána Zeliny).
Pro firmu Baťa provedl mnoho rekonstrukcí bývalých prodejen (OD Baťa v Praze na Václavském náměstí (2014), v Ostravě (2013), Kroměříži (2006), Jihlavě (2006) a další). Kromě rekonstrukcí obchodních domů firmy Baťa se zabýval také návrhem interiérů a designem jejich dalších prodejen. Věnoval se také projektům hotelů, veletržních stánků či vstupů do prodejen. Z bytových domů lze zmínit například výstavbu v oblasti Jižní Svahy na ulici Zelinova nebo oblast Centrálního parku (2006–2008).
Richard Turna vede Ateliér 91 spolu s Ivem Gajdošíkem dodnes.